Hur svårt kan det vara?

Cecilia Barklem, översättare samt styrelseledamot i Översättarsektionen och CEATL, berättar varför AI inte kan översätta litteratur.

Jag berättar om de faktorer som i nuläget hotar den översatta litteraturen, som AI och ljudböcker. Vad blir konsekvenserna om vi låter maskinen ta över det som gör oss till människor? Vem ska i fortsättningen översätta Nobelpristagare om återväxten sinar och redan etablerade översättare lämnar yrket?

Genom att belysa konkreta översättningsproblem i de verk jag har arbetat med, exempelvis Jeanine Cummins, författare till Amerikansk jord och Berätta var jag hör hemma, förklarar jag varför AI inte kan översätta litteratur. Förhoppningsvis tar publiken med sig ett ”jaha, är det så svårt att översätta?”