Vem var Octavia E. Butler?

Lina Johansson, översättare och förläggare, berättar om sitt arbete med science fiction-författaren som skrev Liknelsen om sådden.


Vad innehåller besöket?

2022 tillbringade jag tre veckor med att gå igenom delar av Octavia E. Butlers kvarlåtenskap. Innan dess tillbringade jag två år med att översätta hennes magnum opus Parable of the Sower till svenska, och gav ut på eget förlag – Ovipress (svensk titel: Liknelsen om sådden).


Jag är väl insatt i Butlers författarskap, hennes plats i science fiction och allmänlitteraturen, och hennes skrivande. Jag kan både prata om översättandet och om hennes författarskap. Utöver det kan jag även prata om att driva eget förlag och vilka utmaningar man möter då.


Jag kan även bjuda på ett rikt bildmaterial från arkiven och prata om Butlers skrivprocess. Då Butler var en svart arbetarklasskvinna med dyslektiska besvär som började skriva i en mindre välkomnande genre är hennes författarskap är relevant på många nivåer även i samtiden.